Головна » 2017 » Квітень » 26 » 31 річниця трагедії на Чорнобильській атомній станції–26 квітня 2017 року
09:44
31 річниця трагедії на Чорнобильській атомній станції–26 квітня 2017 року

Тридцять один рік тому Чорнобильська аварія, найбільш серйозна техногенна катастрофа в історії цивільної ядерної енергетики, вразила саме серце Європи, викликала тривогу на всьому континенті у зв’язку з її медико-санітарними, екологічними та соціальними наслідками.
Жахливі наслідки аварії на ЧАЕС 1986 року гостро відчуваються і понині. Через загрозу здоров’ю і життю змушені були переселитися з небезпечної зони забруднення мільйони людей. Серйозне опромінення отримали ліквідатори аварії. Сьогодні спеціального медичного забезпечення потребують тисячі таких громадян України.
   В результаті аварії на четвертому реакторі ЧАЕС стався викид величезної кількості радіоактивних речовин у довкілля, які у вигляді радіоактивних опадів розповсюдилися на великих територіях України та Білорусі. Особливу небезпеку для організму людини становить радіоактивний йод, який надходить в організм з їжею та повітрям, інтенсивно накопичується у щитоподібній залозі (ЩЗ), викликаючи порушення у її роботі. Найчутливішою до негативного впливу радіойоду є ЩЗ дітей та підлітків, що спричинило істотне збільшення кількості виявлених випадків захворювання на злоякісні новоутворення ЩЗ серед цього контингенту. Ситуацію значно ускладнив дефіцит йоду на переважній більшості найбільш радіаційно забруднених територій, що зумовило більш інтенсивне накопичення радіойоду в ЩЗ.
   В рамках виконання спільного Українсько-Американського тиреоїдного проекту «Науковий проект дослідження раку та інших захворювань щитоподібної залози в Україні в результаті аварії на Чорнобильській АЕС» (Проект), проведено поглиблені медичні обстеження мешканців України, в тому числі тих, яким на момент аварії було до 18 років. За період з 1998 року до 2000 року перше медичне обстеження пройшли 13243 потенційних учасників Проекту, які мали різні дози опромінення ЩЗ. Виявлено 3612 випадків тиреоїдної патології. Повторне медичне обстеження у період з 2001 до 2003 року пройшли 12419 учасників Проекту. Зроблений провідними ендокринологами України у 2011 році аналіз результатів лікування 590 пацієнтів дитячого та підліткового віку з раком ЩЗ (папілярною карциномою), що розвинулась після аварії на ЧАЕС, виявив високий біологічний потенціал злоякісності пухлин ЩЗ, короткий латентний період з метастазуванням.     П’ятнадцятерічне виживання дітей та підлітків після оперативного втручання та лікування склало 84,9%.
   Тисячі випадків онкологічних захворювань і смертей – це неприйнятна ціна, яку суспільство вимушено платити в результаті аварії. Але окрім захворюваності і смертності, найбільшим ефектом в плані кількості постраждалих стало порушення психічного здоров’я людей. В постраждалих групах населення рівень тривоги вдвічі вищий, ніж в контрольних групах, у них в 3-4 рази вище ризик виникнення множинних нез’ясованих соматичних симптомів і суб’єктивно поганого здоров’я, ніж
 в незачеплених аварією контрольних групах. Такі психосоціальні наслідки виявились достатньо неочікуваними. Вони показали важливість управління медико-санітарними ризиками в якості інструмента попередження панічних настроїв в суспільстві, необхідності своєчасного інформування людей, прозорості і підконтрольності результатів досліджень.

       КНП « Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної  статистики та здоровя»

         

 

 

Переглядів: 51 | Додав: 123
Всього коментарів: 0