Головна » 2017 » Вересень » 8 »

9 вересня 2017 р. - Всесвітній день фізичної культури та спорту


10:06

9 вересня 2017 р. - Всесвітній день фізичної культури та спорту

Фізична активність є необхідною умовою збереження здоров’я. Організм людини запрограмований на певний об’єм м’язової активності, адже рух – це основний прояв життєдіяльності, завдяки якому людина забезпечує свою індивідуальну та соціальну реалізацію. З роботою опорно-рухового апарату функціонально тісно пов’язана діяльність регулюючих систем організму, тобто нервової та ендокринної, а також систем, що здійснюють пластичне та енергетичне забезпечення - серцево-судинної, дихальної, системи травлення. Таким чином, достатня рухова активність є необхідною умовою збереження здорового стану внутрішніх органів і організму в цілому. Тим часом об’єм м’язової активності людини протягом останніх десятиліть значно скоротився, а розширення застосування розумової праці за рахунок скорочення об’єму фізичної привело до появи цілої низки поширених неінфекційних захворювань, що мають характер епідемії – ішемічної хвороби серця, гіпертонічної хвороби, атеросклерозу, судинних захворювань мозку, цукрового діабету тощо. Негативний вплив гіподинамії відчувають зараз не тільки дорослі люди, але й діти, тому відбувається омолодження традиційно старечих хвороб.
Для виконання «Глобального плану дій з профілактики неінфекційних захворювань і боротьби з ними», розрахованого до 2025 року, країни-члени ВООЗ домовились скоротити недостатні рівні фізичної активності на 10%.
Значна кількість дорослого населення України нехтує хоча б 150 хвилинами інтенсивних фізичних вправ на тиждень, рекомендованих ВООЗ. Підвищення рівнів фізичної активності в умовах сприятливого навколишнього середовища приносить користь здоров’ю людей всіх вікових груп. Навіть незначна фізична активність краща за її відсутність. Пасивні в цьому плані люди повинні починати з невеликих рівнів фізичної активності і поступово збільшувати тривалість, частоту та інтенсивність занять.
Фізично активні люди покращують стан своєї мускулатури і кісток, серцевої і дихальної систем, легше контролюють вагу тіла, мають менший ризик падінь, переломів шийки стегна і хребців, розвитку гіпертонії, діабету, раку товстої кишки, молочної залози, депресії.
Проте, зв’язок фізичної активності з психологічним благополуччям людини залежить навіть не від інтенсивності фізичної активності, а відчуттів в процесі занять. Регулярні фізичні вправи і фізична робота мають стати цікавою, захоплюючою діяльністю, яку можна гнучко адаптувати до умов життя кожної людини, а не навпаки.
Важливо правильно обрати саме свій вид діяльності, щоб вправи не наносили організму шкоду. Вибір дуже великий. Доведено, що ритмічні рухи під музику – ефективний, а головне, приємний варіант оздоровлення. Рухова активність на дискотеках сприяє розвитку дихальної системи, допомагає звільнитись від регулярних простуд, бронхітів, полегшує перебіг хвороби у людей з астматичними нападами, покращує поставу, позитивно впливає на психіку.
Рекомендована інтенсивність занять фізичною активністю залежить від віку та фізичного стану людини. Прикладом фізичної активності помірної інтенсивності є швидка ходьба, танці або робота по дому. Високої інтенсивності потребує біг, швидка їзда на велосипеді, швидке плавання, переміщення і підйоми ваги.
Експертами ВООЗ розроблені рекомендації для людей різного віку.
Діти та молодь у віці 5-17 років мають займатись фізичною активністю середньої та високої інтенсивності не менше 60 хвилин на день. Більш тривалі навантаження дають додаткові переваги для здоров’я.
Дорослі люди у віці 18-64 роки повинні займатись фізичною активністю помірної інтенсивності щонайменше 150 хвилин на тиждень або фізичною активністю високої інтенсивності щонайменше 75 хвилин на тиждень або еквівалентним їх поєднанням. Вправи високої інтенсивності слід виконувати серіями протягом не менше 10 хвилин. Здоровим дорослим людям бажано збільшити час виконання вправ помірної інтенсивності до 300 хвилин на тиждень або виконувати вправи високої інтенсивності до 150 хвилин на тиждень.
Для людей похилого віку головні рекомендації залишаються такими ж. Крім того, літні люди з руховими обмеженнями мають займатись фізичною активністю для покращення рівноваги та запобігання падінням протягом трьох і більше днів на тиждень. Якщо за станом здоров’я літні люди не можуть займатись фізичною активністю в рекомендованих межах, вони повинні залишатись фізично активними настільки, наскільки дозволяють їх стан і можливості.
При відсутності особливих медичних показань ці рекомендації відносяться до всіх людей незалежно від статі, раси або рівнів доходу. Вони також підходять людям з інвалідністю і хронічними неінфекційними станами, не пов’язаними з рухливістю, такими як підвищений кров’яний тиск або діабет.

КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР»

Переглядів: 70 | Додав: 123
Всього коментарів: 0