Головна » 2018 » Травень » 14 »

14-19 травня 2018р. - Всеукраїнський Тиждень Планування Сім’ї


15:15

14-19 травня 2018р. - Всеукраїнський Тиждень Планування Сім’ї

Традиційно, кожного року, в травні місяці відзначається Всеукраїнський Тиждень Планування Сім’ї. Цьогоріч Міністерство охорони здоров’я України визначило період проведення Тижня Планування Сім’ї з 14.05.2018р. по 19.05.2018р. Метою проведення Тижня є підвищення поінформованості населення з актуальних питань охорони репродуктивного здоров’я, значимості збереження репродуктивного здоров’я, пропаганди здорового способу життя та покращення демографічної ситуації в країні.

За 27 років Незалежності населення України скоротилось на 9 млн. чоловік. Середній вік жінок, які народили вперше у 1991 році становив 20–24 років, зараз це 25–29 років, а кількість народивших вперше у 30­–34 роки зросла вдвічі. Кількість дитячого населення з 13,225 млн. у 1991 році скоротилась до 7,614 млн. у 2016 році. Нині за статистикою на 1 жінку в Україні припадає 1,5 дитини. Враховуючи наведені факти та деякі інші соціальні аспекти, такі як: процеси міграції, розповсюдження соціально небезпечних захворювань (туберкульоз, СНІД, вроджені та спадкові хвороби), не важко підрахувати, що при таких темпах через 1–1,5 біологічних поколінь українська нація етнографічно та генетично може зникнути. Показники здоров`я населення України значно нижчі, ніж у 15 країнах – членах Європейського Союзу. За інтегральним показником “стан здоров`я – тривалість життя” серед країн СНД Україна посідає передостаннє (перед Молдовою) місце в Європі.

Репродуктивне здоров’я є найважливішою частиною загального здоров’я, займає провідне місце в розвитку людини, підтримує відтворення, передачу спадкових якостей, стосується особистих і, в значній мірі, цінних аспектів життя.

Планування сім’ї – надійний спосіб збереження та покращення здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скількох мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку. Дуже важливо знати методи запобігання небажаній вагітності. Це допоможе уникнути аборту – шкідливої та небезпечної для здоров’я жінки операції. Лише за 2017 рік по Україні зареєстровано 89 тисяч абортів.

Незважаючи на численність і серйозність завдань, що стоять перед охороною здоров’я, питання надання сімейним парам можливості планувати ту кількість дітей, яку б вони хотіли мати, зачіпає, мабуть, більше число людських життів, ніж будь-яка інша проблема медичного характеру.

Сучасна медицина пропонує різноманітні методи запобігання небажаній вагітності, використання яких не шкодить здоров’ю.

Важливе значення має доступ до всього спектру безпечних і надійних методів планування сім’ї, відповідних послуг з репродуктивного здоров’я. Заходи з планування сім’ї мають потенціал (за даними ВООЗ, 2010 рік): знизити рівень материнської смертності на 32%; малюкової та дитячої смертності – на 10%; рівень не планованої вагітності – на 71%; попередити інфікування ВІЛ на 80%. Проте альтернативою для попередження небажаній вагітності все ж таки є планування сім’ї.

Провідною установою служби планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я населення , являються  перинатальні центри, на базі яких працюють центри планування сім’ї. Центри координують роботу мережі з підготовки спеціалістів, здійснюють зв’язок з медичними закладами та громадськістю, виробляючи стратегію і тактику для медичних установ з метою покращення доступності медичної допомоги населенню з питань репродуктивного здоров’я. Ведуть активну просвітницьку діяльність у формуванні відповідальної безпечної статевої поведінки у населення, підвищення професійного рівня медиків в системі репродуктивного здоров’я.

У великій мірі успіхам служби планування сім’ї сприяє подальше впровадження розширеної ініціативи «Лікарня, доброзичлива до дитини», створення умов спільного перебування матері та дитини в стаціонарних відділеннях неонатального та педіатричного профілю, раннього прикладання малюків до грудей і професійної компетентної підтримки грудного вигодовування.

Збереження і покрашення репродуктивного здоров'я виходить за рамки чисто медичної проблеми і є загальнодержавною, багатокомпонентною проблемою, яка повинна вирішуватися на національному рівні шляхом забезпечення умов для реалізації населенням репродуктивної функції і планування сім'ї.

 

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 48 | Додав: 123
Всього коментарів: 0