Головна » 2018 » Березень » 21 »

21 березня 2018 року - Міжнародний день людини


10:45

21 березня 2018 року - Міжнародний день людини

 Двадцять перше березня для відзначення Мiжнародного дня людини із синдромом Дауна обрали не випадково. Річ у тім, що цей діагноз пов’язаний iз трьома копiями зайвої 21-ї хромосоми. Синдром (не хвороба!) Дауна – випадкова помилка в механізмі передачі спадковості, тобто генетична особливість. Ця помилка призводить до появи на світ незвичайних дітей – щирих, добрих і дуже довірливих. Унаслідок особливостей свого розвитку особа із синдромом Дауна до кінця своїх днів залишається дитиною, якій потрібна допомога, любов і розуміння. В Украiнi таких людей щороку народжується майже чотириста.
Щоб подолати стереотипи у сприйнятті «сонячних людей» (саме так називають осіб із синдромом Дауна) потрібно більше про них говорити, показуючи різні сторони їхнього життя. Лише за такої умови така людина перестане бути незвичайним явищем, ставши повноцінним членом суспільства.

Сам синдром не потребує медикаментозного лікування. Медикаментозного, а подеколи й оперативного втручання можуть потребувати супутні захворювання. Щоб уникнути ускладнень, дитина має бути під постійним контролем вузьких спеціалістів. Коли дитина із синдромом Дауна здорова, їй потрібні розвивальні, загальнозміцнювальні й навчальні програми, корекційні заняття зі спеціалістами.

Серед дітей синдром Дауна складає понад 80% усієї природженої патології, а її частота серед новонароджених становить 1:700.

Одним з методів профілактики синдрому Дауна є медико-генетичне консультування, яке повинні проходити всі жінки з перших місяців вагітності.

Синдром Дауна не є затримкою розвитку, проте обумовлений своєрідним розвитком організму у зв’язку з наявністю зайвої 21-ї хромосоми. Саме ця зайва хромосома і робить всіх хворих зовні схожими одне на одного. «Діти однієї мами» – так називають хворих на синдром Дауна дітей через сукупність зовнішніх ознак.

Фізичний вигляд хворого – будова обличчя, тіла, рухи, хода – настільки притаманні, що деякі фахівці вважають правильним говорити про «впізнавання» таких хворих. Пласке обличчя, монголоїдний розріз очей, малий недорозвинутий ніс, часто відкритий рот — «візитка» людини з синдромом Дауна.

   Та справа не тільки у зовнішності. Синдром Дауна – це надзвичайно складний симптомокомлекс хвороб та ознак. Цю хворобу вивчають спеціалісти різних галузей знань. Як хромосомне захворювання її вивчають цитогенетики. Супутні захворювання серця, легенів, зорового та слухового апарату, особливості формування скелета і зубів вивчаються спеціалістами лікарями, а пов’язана з цим синдромом розумова відсталість – психоневрологами, психологами, дефектологами тощо.

Люди з синдромом Дауна здатні навчатися і працювати не гірше за інших людей. В загальноосвітніх школах вчителі заявляють батькам таких дітей: «Ми не можемо брати таких дітей на навчання в нормальні школи!». І це не є правильним, оскільки діти-Дауни відрізняються один від одного у розумовому розвитку. Є Дауни з глибоким недоумством, які не розмовляють, не розуміють оточуючих і не здатні до самообслуговування. Такі дійсно потребують допомоги у спеціальних школах-інтернатах. Друга категорія дітей-Даунів включає легку форму розумового відставання. Проте такі діти за допомогою спеціалістів здатні до навчання, а в подальшому і до праці.

Психічному розвитку дитини з синдромом Дауна повинно приділятися достатньо уваги з перших місяців життя. Це вимагає від батьків великого терпіння, наполегливості, а головне любові. Систематичні заняття з дітьми, своєчасне вироблення у них корисних навичок, інтересу до оточуючого сприяють кращому інтелектуальному розвитку дитини.

В деяких країнах найздібніші діти з синдромом Дауна навчаються нарівні з іншими дітьми. Є непоодинокі випадки, коли дорослі успішно влаштовуються у житті і роблять успіхи. У 1982 р. у Великій Британії вийшла перша монографія, яку написав Найджел Хант – людина з синдромом Дауна. Дорослі-Дауни можуть працювати і на виробництві, і в інших сферах праці.

Держава за допомогою спеціальних служб та програм повинна підтримувати цю особливу категорію населення та їхні родини. Тому що кожна людина має право на повноцінне життя, право на любов і увагу.

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 39 | Додав: 123
Всього коментарів: 0