Головна » 2017 » Березень » 24 »

24 березня - Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом


14:39

24 березня - Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

24 березня щорічно в усьому світі проводяться заходи в рамках Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, що започаткований Всесвітньою організацією охорони здоров’я в 1993 році. Указом Президента України від 22 березня 2002 року та за ініціативи Громадського руху «Українці проти туберкульозу» був встановлений Національний Український День боротьби з туберкульозом, який також щороку відзначається 24 березня.

За даними ВООЗ у 2008 році в усьому світі зареєстрована рекордна в історії кількість хворих на туберкульоз, які не піддаються медикаментозному лікуванню. Існує велика ймовірність того, що біля 50 млн. людей можуть бути інфіковані стійкими до препаратів мікобактеріями у найближчі роки. Експерти ВООЗ відзначають високі темпи поширення хіміорезистентного туберкульозу в країнах колишнього Радянського Союзу. При цьому на Україну і Азербайджан припадає 29% всіх нових випадків захворювання.

Туберкульоз – це інфекційна хвороба, яку викликає надзвичайно стійкий у зовнішньому середовищі збудник – мікобактерія туберкульозу. Найчастіше джерелом інфекції є хвора на туберкульоз людина, яка виділяє збудника з мокротинням, інфікування відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Інфікування мікобактерією туберкульозу не обов’язково призводить до захворювання, але є стани організму, які сприяють прогресуванню інфекції і розвитку захворювання.

Рівень обізнаності населення щодо проблеми туберкульозу не можна вважати задовільним. Населення в цілому і особливо, люди, які належать до так званих груп ризику захворювання на туберкульоз, повинні знати, що захворюванню сприяє наркоманія, алкоголізм, ВІЛ-інфекція, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, шкідливі професійні впливи (запиленість), тютюнопаління, а також контакт з хворими на заразні форми туберкульозу. Отже найбільш дієвим способом профілактики туберкульозу є ведення здорового способу життя, заняття фізкультурою та спортом, дотримання санітарно-гігієнічних норм поведінки в побуті, приділення належної уваги стану свого здоров’я.

Задля своєчасного звернення по медичну допомогу і якнайшвидшої діагностики, від чого залежить успіх лікування, важливими також є знання населення про найбільш типові скарги, які можуть виникати при туберкульозі на початку захворювання. При наявності постійного кашлю, що триває понад 2-3 тижні, підвищення температури тіла понад 2 тижні, пітливості, безпричинного схуднення необхідно негайно звертатись до лікаря.

Тривожним є зниження рівня охоплення дитячого населення туберкулінодіагностикою і вакцинацією проти туберкульозу, що з 2011 р. постійно зменшується, особливо на тлі наявної захворюваності на туберкульоз саме серед дітей. Натепер, згідно чинним наказам МОЗ України,

туберкулінодіагностика і вакцинація проводяться тільки за поінформованою згодою батьків дитини і зростає кількість їх відмов. Тому особливо важливим є донесення до батьків інформації про ситуацію з туберкульозом. Вони мають усвідомлювати необхідність проведення туберкулінодіагностики (проба Манту є дієвим методом профілактичного огляду дітей і підлітків на туберкульоз), а також проведення вакцинації/ревакцинації вакциною БЦЖ, внаслідок якої імунна система організму формує протитуберкульозний захист, що сприяє зменшенню захворюваності.

Заходи діагностики та лікування туберкульозу в нашій країні є безкоштовними для пацієнта, захворювання можна вилікувати в разі своєчасної діагностики та дотримання всіх правил лікування.

 

Статистична інформація по м. Черкаси за 2016 р.:

Загальна кількість хворих на туберкульоз по місту Черкаси в 2016 році складала 2015 осіб; в 2015 – 2039 осіб. Показник захворюваності на 10 тисяч населення в 2016 р.- 72,2; в 2015 – 72,4. Захворюваність в 2016 році в порівнянні з 2015 роком дещо знизилась, але в порівнянні з попередніми роками – суттєво зростає. Показник смертності від туберкульозу за 2016р. зменшився в порівнянні з 2015р. на 11,5% і становить 5,32 на 100 тисяч населення проти 6,0 на 100 тисяч населення за 2015 рік.

 

КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР»

 

Переглядів: 43 | Додав: 123
Всього коментарів: 0