Головна » 2018 » Квітень » 25 »

25 квітня 2018 року - Всесвітній день боротьби з малярією


10:05

25 квітня 2018 року - Всесвітній день боротьби з малярією

Малярія - це одне із самих серйозних інфекційних захворювань, яке передається в організм людини через укус комарів виду Anopheles. Зазвичай, малярійні комарі дуже активні тільки вночі. Крім укусів комах, це захворювання може передаватися під час вагітності від зараженої матері дитині, під час переливання зараженої крові, при ін'єкції шприцом. Збудником малярії є малярійний плазмодій.

На малярію ризикують захворіти 3,3 млрд жителів нашої планети, причому для третини цих людей ризик справді дуже високий – вони живуть у країнах, де щороку хворіє 1 з 1000 громадян.

За оцінкою ВООЗ, кількість випадків захворювання на малярію у світі насправді може сягати близько 283 млн, а кількість смертей – 775 тис. Існує доведений зв’язок між малярією та бідністю: найвищі показники завжди спостерігаються у країнах з низьким доходом населення, більше того, серед найбідніших його верств. У країнах із низькими доходами населення малярія посідає шосте місце у рейтингу з 10 найпоширеніших причин людської смерті. Особливо гостро ця медична проблема стоїть у тих країнах, де понад 75% населення живе менше ніж на 2 долари у день.

Згідно статистичних даних малярією переважно хворіє населення Африки, але не тільки: за даними ВООЗ, малярія наразі присутня у 106 країнах.

   За даними ДЗ «УЦКМЗ МОЗ» на території України станом на 2017 рік зареєстровано 47 завізних випадків малярії з 3 летальними наслідками від тропічної малярії. У Черкаській області впродовж 2013-2017рр. зафіксовано 5 завізних випадків, всі із країн африканського континенту. Маляріогенна ситуація в світі продовжує ускладнюватись в зв’язку з поширенням лікарськостійкої малярії та поновлення передачі інфекції в країнах, де малярія була ліквідована. Зростання міграційних процесів, а також високий рівень захворюваності на малярію в тропічних країнах можуть призвести, за певних умов, до завозу малярії і в Україну.

Заражені малярійні комарі виступають переносниками хвороби, тоді як її збудниками у людей є п’ять різних видів паразитів, найсмертоносніший з яких – Plasmodium falciparum.

Інкубаційний період (час між укусом комара і початком захворювання) зазвичай становить від 7 днів до 21 дня.

Для малярії характерна циклічна форма протікання. Напад загострення захворювання найчастіше триває від шести до десяти годин, в цей час хворий може відчувати такі симптоми:

• Різкий стрибок температури тіла до 40-41 градуса.

• Лихоманка з постійною зміною - то озноб, то жар.

• Головний біль.

• М'язовий біль.

• Слабкість.

• Нудота.

• Блювота.

• Втома.

• Жовтяниця шкіри.

Після того, як гостра фаза захворювання проходить, температура тіла знижується до нормальної або субфебрильної. В цей час, відбувається сильне потовиділення і настає глибокий сон, який триває від 2 до 5 годин.

Повторний напад настає через 48-72 години.  У важких випадках може початися кровотеча, розвинутися шок, порушення функції печінки і центральної нервової системи. Хворий може впасти в кому, і навіть померти від інфекції або ускладнень. При виникненні цих симптомів слід якомога швидше звернутися до лікаря. Перш ніж приступати до лікування малярії, лікар обов'язково бере кров на аналіз, щоб виявити збудника захворювання. Лікування відбувається за допомогою спеціальних протималярійних препаратів. Це захворювання лікується тільки в умовах стаціонару під постійним спостереження медичного персоналу.

  На сьогоднішній день існує єдиний спосіб уникнути зараження малярією в несприятливих місцях - це вакцинація. Зазвичай, курс вакцин призначають за два тижні до поїздки в місце, з небезпекою епідемії малярії, і продовжується протягом усього часу перебування і ще 4 тижні після повернення назад.

Крім цього, слід завжди користуватися препаратами, що захищають від укусів москітів і комарів, використовувати москітні сітки, а також розпилення інсектицидів усередині приміщень, що практикується в країнах, де вона розповсюджена. Після повернення додому необхідно звернутися до дільничного лікаря і повідомити про Ваше прибуття з тропічних країн. Лікар може призначити подальший прийом протималярійного препарату. В окремих випадках захворювання на малярію може виникнути і в більш пізні терміни, навіть при вживанні протималярійних препаратів. Тому, при нездужанні, що супроводжується підвищенням температури – негайно звернутися до лікаря. Протягом 2-х років після повернення додому при будь – якому захворюванні не забувайте нагадати лікарю, який Вас лікує, про те, що Ви були в тропіках.

   Пам’ятайте, що чим ретельніше і чіткіше ви будете виконувати правила профілактики малярії, тим менша буде вірогідність захворіти цією небезпечною хворобою.

 

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 40 | Додав: 123
Всього коментарів: 0