Головна » 2017 » Травень » 25 »

25 травня - Всесвітній день щитоподібної залози


08:33

25 травня - Всесвітній день щитоподібної залози

Цей невеличкий орган формою подібний до метелика. Він розташований в передній частині шиї нижче Адамового яблука. Щитовидна залоза, масою приблизно 30 грамів, має дві частки, які прилягають до трахеї. Вона є однією з найбільших залоз ендокринної системи. Органи й тканини цієї системи утворюють, зберігають і виділяють у кров біологічно активні речовини — гормони.

Щитовидна залоза складається з багатьох крихітних фолікул, тобто пухирців. Фолікули наповнені густою речовиною, яка містить гормони з великою концентрацією йоду. Близько 80 відсотків йоду, що є в нашому організмі, зосереджені в щитовидній залозі. Брак цього життєво важливого елемента часто спричиняє збільшення щитовидки, тобто зоб. У дітей через нестачу йоду не виробляється достатньо гормонів, що може призвести до кретинізму — сповільнення фізичного, розумового та статевого розвитку.

Гормони щитовидної залози
Існують такі гормони щитовидної залози: Т3, РТ3 (реверсивний Т3) і Т4. Гормони Т3 та РТ3 утворюються з гормона Т4. Це відбувається в різних тканинах за межами щитовидної залози. Коли потрібно більше цих гормонів, щитовидна залоза виділяє в кров Т4, який разом зі своїми похідними може впливати на всі клітини організму.
Подібно як акселератор регулює роботу автомобільного двигуна, гормони щитовидної залози регулюють обмін речовин (хімічні процеси в клітинах, унаслідок яких утворюються енергія і нові тканини). Тож ці гормони підтримують ріст та відновлення тканин, вливають на ритм серця і вироблення енергії, необхідної для відповідної температури тіла і роботи м’язів.

Завдяки гормонам щитовидки відбувається ряд інших важливих функцій. Наприклад, вони допомагають печінці виводити з крові надлишок тригліцеридів і ліпопротеїни низької щільності, які називаються шкідливим холестерином. Цей холестерин переноситься в жовчний міхур, а тоді виводиться з організму разом з фекаліями. Якщо щитовидка не виробляє достатньо гормонів, в організмі накопичується шкідливий холестерин і зменшується рівень ліпопротеїнів високої щільності, тобто корисного холестерину.
Гормони щитовидної залози також відіграють важливу роль у роботі шлунково-кишкового тракту. Вони пришвидшують вироблення травних соків і збільшують перистальтику (ритмічні скорочення м’язів) травного тракту. Тому надмір гормонів щитовидки призводить до частих випорожнень, а брак — до запорів.

Що контролює роботу щитовидки?
Робота щитовидної залози контролюється в ділянці мозку, яка називається гіпоталамус. Коли гіпоталамус розпізнає брак гормонів щитовидки, він сигналізує про це гіпофізу, що розташований в основі головного мозку над піднебінням. У відповідь гіпофіз виділяє в кров тиреотропний гормон (ТТГ), який стимулює роботу щитовидки.

За допомогою аналізу крові можна встановити рівень тиреотропного гормона та гормонів щитовидної залози. Це допомагає лікарям визначити, як працює щитовидна залоза.
Порушення діяльності щитовидної залози
Проблеми зі щитовидкою можуть виникати через недостачу йоду, фізичне і розумове перевантаження, генетичні порушення, інфекції та різні хвороби (зазвичай автоімунні) або побічні дії медикаментів*. Збільшена щитовидна залоза, тобто зоб, нерідко свідчить про існування якоїсь хвороби. Хвора щитовидка може бути збільшена за розмірами або містити вузли. Хоча зоб, як правило, вважається доброякісною пухлиною, ним не потрібно легковажити. Важливо звернутися до лікаря, адже зоб може свідчити про значно серйознішу хворобу — рак.

Хвора щитовидна залоза виділяє або забагато, або замало гормонів. Посилення функції щитовидної залози називається гіпертиреозом, а зниження — гіпотиреозом. Захворювання щитовидної залози може розвиватися поступово і непомітно. Іноді проходять роки, перш ніж людина помітить якісь порушення. Тому його, як і багато інших хвороб, важливо діагностувати на ранніх стадіях.
Дуже поширені такі розлади щитовидної залози, як хвороба Хашімото і хвороба Грейвса. Це автоімунні захворювання, при яких імунна система атакує власні здорові клітини, вважаючи їх чужорідними. Хвороба Хашімото в жінок трапляється у шість разів частіше ніж у чоловіків і зазвичай призводить до гіпотиреозу. А хвороба Грейвса в жінок буває аж у вісім разів частіше. Зазвичай вона спричиняє гіпертиреоз.

Існують різні погляди стосовно того, як часто потрібно обстежувати щитовидку. (Однак більшість погоджується, що усім новонародженим необхідно робити спеціальний аналіз крові). Якщо обстеження хворого показало, що функція щитовидки знижена, йому призначають аналіз на антитіла, які можуть атакувати цю залозу. А коли виявлено посилення функції щитовидної залози, проводять сканограму. Таке обстеження не рекомендовано вагітним і жінкам, які годують груддю. Діагностувавши у щитовидці вузли, лікарі іноді роблять біопсію, щоб переконатися, чи вони не злоякісні.


Різні методи лікування

При гіпертиреозі виписують медикаменти для послаблення таких симптомів, як пришвидшене серцебиття, тремтіння м’язів і тривогу. Іноді призначають препарати, які руйнують клітини щитовидної залози, аби вона виробляла менше гормонів. А буває, вдаються до хірургічного втручання і залозу видаляють.

Хворі з гіпотиреозом або ті, котрим видалили щитовидку, здебільшого мусять щодня приймати гормон тироксин (Т4). Лікар підбирає найоптимальнішу дозу цього гормона і стежить за станом пацієнта. Якщо діагностують рак щитовидної залози, то для лікування застосовують різні препарати, хірургічне втручання, хіміотерапію чи лікування радіоактивним йодом.

Отже, хоча щитовидна залоза — це маленький орган, вона відіграє в нашому організмі надзвичайно важливу роль. Тому вживайте продукти багаті на йод, уникайте затяжних стресів та дбайте про свій фізичний стан.

 

КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР»

Переглядів: 90 | Додав: 123
Всього коментарів: 0