Головна » 2018 » Жовтень » 5 »

6 жовтня 2018 року - Міжнародний день стомованих хворих


08:42

6 жовтня 2018 року - Міжнародний день стомованих хворих

Всесвітній день стомованих хворих відзначається щорічно з 2 жовтня 1993 року за ініціативою членів Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів під егідою ООН. Зараз цей День проводять в першу суботу жовтня. За оцінками експертів Організації Об’єднаних Націй, в світі інваліди складають близько 10% населення.

Бувають випадки, коли після оперативного втручання  (найчастіше при захворюванні кишківника) лікарі змушені формувати на черевній стінці пацієнта штучний отвір-стому, призначений для виходу кишкового вмісту. У 30 відсотках випадків стома накладається на деякий час, у решті 70 відсотках стома формується назавжди.

Уявіть собі психологічний стан  такого хворого.  Йому важко змиритись з думкою, що у такому вигляді можна вести нормальне повсякденне життя.  Ці люди, здебільшого, замикаються у собі, уникають спілкування із друзями та знайомими. Їх багато, але ми не знаємо про них...  Вони живуть своїм життям,  сам на сам  зі своїми проблемами. За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я кількість стомованих хворих у світі сягає 100-150 осіб на 100 тисяч населення. В Україні кількість стомованих хворих перевищує 50 тисяч осіб.

Громадська організація  „Всеукраїнська асоціація ”Астом-Україна”  має осередки у  15 областях України: Волинській, Дніпропетровській, Закарпатській,  Івано-Франківській, Київській, Львівській, Одеській, Рівненській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській областях.

До речі, ініціаторами створення асоціації були львів’яни. Саме у Львові 12 років тому  була створена асоціація, яку очолив завідувач курсу проктології ЛДМУ ім. Д. Галицького Юрій Лозинський.

За ці роки були налагоджені контакти з іншими організаціями світу, які займаються питаннями стомованих хворих.  Тісна співпраця об’єднала ГО „Астом-Україна”, німецьку асоціацію Deutsche ILCO та  ГО „Активна допомога Україні”.

На жаль, в Україні відсутня  державна адресна допомога хворим зі стомою. У Росії ж, тільки на реабілітацію стомованих  мешканців Москви, щорічно виділяється близько 10 млн. доларів. Хворих фінансують (на придбання кало- та сечоприймачів) у Білорусі, Польщі, Словаччині, інших країнах.

В усіх європейських країнах на державному рівні давно існують, так звані, рефундації – щомісячне виділення коштів для реабілітації стомованих хворих. На пострадянському просторі таких рефундацій немає тільки у Молдові та в Україні.

„Головна мета нашої організації – допомогти стомованому хворому у його „новому” житті, -  говорить доктор  Лозинський. - Серед наших пацієнтів є люди,  які живуть зі стомою багато років. І живуть повноцінним життям:  працюють, виховують дітей, займаються спортом. Саме вони радять пацієнтам без досвіду, як доглядати за стомою, правильно харчуватись,  уникати післяопераційних ускладнень. Такі поради пацієнт може отримати як за телефоном довіри,  так і у спеціалізованому оглядовому кабінеті. Але, чи не найважливіше, що ми можемо зробити для наших пацієнтів,  хоч би частково  забезпечити їх  стомійним обладнанням, засобами догляду за стомою. І ще один аспект нашої діяльності – психологічна допомога:  дуже важко стомованому хворому змиритися  з „новим” життям. Це стрес – і, часто, невиліковний. Тому, ми завжди психологічно готуємо пацієнтів, розповідаємо як зміниться їх життя після накладання стоми. Коли хворий потребує невідкладної допомоги (потрапив в аварію, травмувався на виробництві, в побуті), розмовляємо з ним  вже після операції. За кордоном психологічна реабілітація – відпрацьований механізм. У нас – проблема."

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 6 | Додав: 123
Всього коментарів: 0