Головна » 2017 » Квітень » 24 »

Всесвітній день боротьби з малярією


11:16

Всесвітній день боротьби з малярією

Всесвітній день боротьби з малярією заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я в 2007 році та відзначається щорічно 25 квітня. В 2017 році цей день  проводиться під девізом « Покінчимо з малярією задля благополуччя».

Малярія – це інфекційне захворювання, яке передається людині через укуси комарів роду Anopheles і супроводжується підвищенням температури тіла, лихоманкою, збільшенням розмірів селезінки та печінки. Це достатньо давнє захворювання, але і у теперішній час воно розповсюджене в усьому світі, особливо в країнах Африки. У світі щорічно хворіють малярією близько 150-280 млн. чоловік, 400-800тис. хворих, а це переважно діти до 5 років, щороку вмирають від малярії.

За інформацією МОЗ України за 2016 рік в Україні виявлено 43 випадки цього захворювання, в т.ч. 1 летальний від тропічної малярії. Всі випадки захворювань на малярію визначені як завізні, тобто зараження відбулося за межами країни, а клінічні прояви з'явилися, коли громадяни приїхали в Україну. Найчастіше хворіли особи віком від 21 до 50 років, тобто - найбільш мобільна і працездатна частина населення.

Ендемічними щодо малярії є 50 країн Африки, 34 країни Азії та Океанії, 22 країни Центральної і Південної Америки, а з країн СНД небезпечними вважаються Азербайджан, Вірменія, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан та окремі регіони Грузії, Киргизстану і Росії.

Відомі чотири види малярійних паразитів. Поширені вони нерівномірно і викликають різні за важкістю форми малярії. Найбільш важка - тропічна малярія - відзначається переважно в жарких країнах. Захворювання передають малярійні комарі, які активні в тропіках майже цілий рік Заражений комар при укусах вводить здоровій людині малярійних паразитів зі слиною.

Слабкість, ломота в усьому тілі, біль у попереку, головний біль - це перші передвісники захворювання. Іноді малярія починається як респіраторно-вірусна інфекція. Через 2-5 днів виникають так звані малярійні напади, які при триденній малярії повторюються через день, при чотириденній - через 2 доби, а при тропічній малярії висока температура може бути щоденно. Приступи тропічної малярії нерегулярні, характеризуються високою температурою тіла, ознобом, сильним потовиділення, іноді блювотою.

Якщо малярію не лікувати, вона може призвести до смерті хворого або перейти в мляво протікаючу хронічну форму. При своєчасно початому лікуванні настає повне одужання.

Хвора на малярію людина є джерелом розповсюдження цього захворювання: комарі переносять збудників від хворої до здорової людини. Крім хворих, джерелом малярії в нашій області можуть бути і здорові паразитоносії серед приїжджих іноземних громадян, нелегальних іммігрантів, або серед наших громадян, які перебували в тропічних країнах.

Тому перед поїздкою в одну з тропічних країн Вам треба добре підготуватися для того, щоб зберегти своє здоров'я і не допустити завезення малярії на батьківщину.

Громадянам, які від'їжджають у неблагополучні з малярії (тропічні) країни, необхідно відвідати інфекціоніста, щоб він призначив протималярійні препарати для профілактики. Рекомендований лікарями профілактичний прийом протималярійних таблеток попередить захворювання на тяжку тропічну малярію або полегшить перебіг її у випадку захворювання.

Протималярійні препарати потрібно починати приймати профілактично за тиждень до в'їзду в малярійні місцевості, продовжувати прийом слід протягом усього періоду перебування в ній і ще протягом місяця після виїзду з неї. Дотримання цього правила гарантує захист від малярії в тропіках і попереджає завезення захворювання в нашу країну.

В усіх туристичних фірмах, агенствах є перелік країн, небезпечних щодо малярії, керівники цих установ повинні попереджати усіх від'їжджаючих в ці країни про необхідність профілактики захворювання та видавати пам'ятки з профілактики малярії.

Від'їжджаючі в тропічні країни громадяни повинні також знати і виконувати заходи щодо попередження укусів комарів - зачиняти на ніч двері та вікна, використовувати захисні сітки, ввечері носити максимально закритий одяг світлих тонів, знищувати комарів, що залетіли до приміщень, механічними засобами або за допомогою аерозольних інсектицидів, застосовувати репеленти.

При підвищенні температури тіла людина, яка прибула в тропіки (або повернулась з тропіків), повинна звернутися до лікаря. Лікар призначить мікроскопічне дослідження крові на наявність малярійних паразитів. При своєчасному початку лікування людина одужує протягом декількох днів.

Тільки раннє виявлення хворих допоможе їх одужанню та попередженню розповсюдження малярії серед оточуючих!

 

 КНП «Черкаський міський інформаційно-авналітичний центр медичної статистики та здровя» ЧМР

Переглядів: 52 | Додав: 123
Всього коментарів: 0