Головна » Статті » Поради лікаря

Безпліддя

За останніми даними Державної служби статистики, смертність в Україні перевищує народжуваність. І важливим фактором у цій справі є актуальна на сьогодні проблема безпліддя – 16-17% пар мають такий невтішний діагноз.

Безпліддям вважається відсутність вагітності у пари, яка веде статеве життя, не запобігаючи вагітності, впродовж року. У жінок 30-40 років цей термін скорочується до 6 місяців.

 При вирішенні проблеми безпліддя важливим є фактор віку. Молоді жінки спочатку здобувають освіту, роблять кар’єру, а потім починають задумуватися про сім’ю. Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), оптимальним для народження дітей є вік 25-35 років. В Україні репродуктивний вік жінки, до якого можуть надаватись послуги з лікування безпліддя, триває до 49 років. У віці 35-37 років відбувається зниження оваріального резерву вдвічі і в подальшому функція яєчників стихає.
Види безпліддя

Його поділяють на первинне і вторинне. При первинному безплідді в анамнезі жінки записів про вагітності немає, тобто вагітність ніколи не наступала. При вторинному вагітність раніше була, але могла закінчитися позаматковою вагітністю, завмерлою вагітністю, викиднем тощо.

Також безпліддя може бути абсолютним і відносним. При відносному шанс завагітніти ще є, тобто для успішного результату необхідно пройти лікування.

Причини безпліддя

Причинами безпліддя є різні фактори. Так, існує кілька його різновидів. Гормональне безпліддя викликане гормональним дисбалансом в організмі жінки. Найчастіше серед гормональних розладів зустрічається синдром полікістозних яєчників, ендометріоз, гіперполактинемія. Існують клінічні протоколи, рекомендовані Міністерством охорони здоров’я, національні консенсуси, рекомендації авторитетних медичних товариств, згідно з яким проводиться лікування. Безпліддя може бути зумовлене й інфекційними захворюваннями. Мова йде про так звані ІПСШ (інфекції, які передаються статевим шляхом), які в основному протікають безсимптомно. Багато жінок звертаються до лікаря тоді, коли хламідійна або трихомонадна чи інші інфекції призвели до ураження та непрохідності маткових труб. Так, хламідійна інфекція є найчастішою причиною виникнення трубного безпліддя. Якщо маткові труби непрохідні, фахівець консервативно вже не може допомогти. Такі жінки, згідно із чинними наказами МОЗ, підлягають направленню на лікування допоміжними репродуктивними технологіями по державній програмі. Чоловіче безпліддя також викликається інфекційними, гормональними розладами та загальними захворюваннями організму. Розрізняють також імунологічне безпліддя – це стан, коли в організмі жінки або чоловіка виробляються речовини, які перешкоджають настанню вагітності. ВООЗ виділяє ще один вид безпліддя – психогенне, яке зумовлене негативними емоціями, стресовими ситуаціями. Зі свого досвіду можу сказати, що у кожної пари може зустрічатися одна, але в більшості випадків це комбінація із 2, 3 або й 5 проблем. Стосовно того, чи варто драматизувати ситуацію, якщо сім’я не має дітей, мушу сказати, що в першу чергу потрібно проконсультуватися з фахівцем, після чого буде складений індивідуальний план ведення кожної пари. Ще Гіппократ сказав: «Одвічна проблема медицини полягає а тому, що існує хвороба, пацієнт та лікар. І чи буде подолана хвороба залежить від того, чи зможуть лікар та пацієнт об’єднатись у своїх зусиллях».

Методи лікування безпліддя

Після діагностики захворювань, які не дають змоги зачати дитину природним шляхом, лікарі призначають медикаментозне або оперативне лікування. У випадках, коли це неможливо, лікарі радять штучне запліднення (ЕКЗ), при якому можуть застосовуватися ІКСІ та ІМСІ. Процедура штучного запліднення може відбуватися також із донорською спермою або донорською яйцеклітиною.

В Україні існують різні варіанти вирішення цієї проблеми

Клінік репродуктивної медицини, які пропонують повний спектр послуг, починаючи від простого огляду гінеколога та лікування захворювань статевої системи, закінчуючи процедурами штучного запліднення, дуже багато.

Вони дають змогу обрати ту програму ЕКЗ, яка вам пасуватиме. Раніше цей шлях був доступний далеко не всіх через високу вартість. Але тепер, в тому числі за рахунок високої конкуренції, усе більше клінік надають різноманітні знижки, акції та пакети послуг.

Тому, проаналізувавши наявні пропозиції, можна знайти варіанти, які передбачають виплату необхідної суми в розстрочку або повернення 80-100% коштів за умови невдалої спроби ЕКЗ.

Також є і державна програма лікування безпліддя. В Україні вона називається «Репродуктивне здоров’я нації» Це означає, що можна скористатися допоміжними репродуктивними технологіями (ДРТ) за рахунок держави. На жаль, оплачується лише одна спроба ЕКЗ, але в 30% випадків вона буває успішною.

Тож якщо у жінки діагностовано відсутність або непрохідність маткових труб, вона має право претендувати на безкоштовне екстракорпоральне запліднення, оплачуються тільки необхідні препарати.

Як бачите, шляхи вирішення цієї проблеми є. Із розвитком країни бажане материнство стає все реальнішим й ближчим для простих громадян. Але порушення репродуктивної функції часто не вроджені, а набуті, а це означає, що чимало людей не зіткнулися б із цією проблемою, якби стежили за своїм здоров’ям і вчасно перевірялися у відповідних лікарів. Адже завжди легше запобігти хворобі, ніж потім її лікувати.

Лікар акушер-гінеколог   КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» ЧМР Мовчан О.

 

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (22.09.2017)
Переглядів: 109
Всього коментарів: 0