Головна » Статті » Поради лікаря

Діабетична ретинопатія

Цукровий діабет став звичним супутником нашого  повсякденного життя. З останні роки цукровий діабет набув масштабів великої медичної та соціальної проблеми у всьому світі, включаючи і Україну. За даними ВООЗ у світі зареєстровано близько 382 млн. хворих на діабет. Діабет поширюється  настільки швидко, що до 2035р. хворих на цукровий діабет буде в півтора рази більше. В Україні ситуація виглядає не краще. Так, на 01.01.2017р. кількість пацієнтів з цукровим діабетом досягла 1 млн. 300 тисяч, а середня поширеність перевищила 3000 на 100000 дорослого населення.

  Проте, діабет лякає нас не сам по собі, а своїми ускладненнями. Ураження сітківки ока - діабетична ретинопатія відноситься одночасно до найпоширеніших і найнебезпечніших ускладнень. Сьогодні діабетична ретинопатія є основною причиною нових випадків сліпоти серед дорослого населення у більшості країн світу, незалежно від чисельності населення та рівня економічного розвитку. Наша країна не є винятком.

  Діабетичне ураження судин сітківки ока розвивається не відразу, а через певний час від початку захворювання, переходячи з однієї стадії в іншу. Таких стадій розрізняють три: непроліферативна, препроліферативна та проліферативна. Встановити стадію ретинопатії та призначити оптимальні лікувальні заходи лікар-офтальмолог може зі знахідок на очному дні.

   Ще одна дуже важлива проблема про яку потрібно пам’ятати і лікарям, і пацієнтам - розвиток діабетичної ретинопатії не супроводжується болем, а зір на ранніх стадіях погіршується лише при ураженні невеликої за розміром центральної зони сітківки, яка відповідає за максимальну гостроту зору. Іншими словами, пацієнтів з діабетичним ураженням сітківки ока найчастіше нічого не турбує, і на прийом до лікаря-офтальмолога вони самі йти не збираються. Тому  всі лікарі, задіяні в наданні допомоги хворим на цукровий діабет, повинні стежити за тим, щоб їх пацієнти регулярно проходили обстеження у лікаря-офтальмолога.

  Основою лікування повинна бути компенсація цукрового діабету. Офтальмологічні препарати, особливо на ранніх стадіях. мають другорядне значення.

    При прогресуванні діабетичної ретинопатії, пацієнтам може знадобитися лазерна коагуляція сітківки ока, яка є єдиним немедикаментозним впливом з доведеною ефективністю. Своєчасно виконана кваліфікованим фахівцем у необхідному обсязі лазерна коагуляція - це ефективне та безпечне, а в ряді випадків - єдине можливе лікування діабетичної ретинопатії.

   Величезним кроком вперед у ліквідації ускладнень діабетичної ретинопатії, що виникають на пізніх стадіях, стала поява препаратів, що відносяться до інгібіторів ангіогенезу, тобто засобів, що блокують формування та сприяють зменшенню кількості новоутворених судин. А розвиток вітреоретинальної  хірургії дозволяє зберегти зір пацієнтам, яких раніше вважали безнадійними. Проте, вартість цих препаратів і втручань дещо обмежує їх застосування.

   Своєчасне звернення до лікаря-офтальмолога дозволить вчасно діагностувати це небезпечне захворювання і обрати тактику ведення пацієнта.

         Бережіть свій зір!

 

 Лікар-офтальмолог КНП «Четвертий Черкаський міський центр первинної медико-соціальної допомоги»  А.Ю. Солод

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (14.11.2017)
Переглядів: 106
Всього коментарів: 0