Головна » Статті » Поради лікаря

Кір та його профілактика.

Кір – гостре інфекційне захворювання, яке проявляється гарячковою реакцією, катаральними  явищами та висипкою.

Інфекція поширена на усіх контингентах, тому що до збудника кору сприйнятлива кожна людина, яка не перенесла цієї інфекції.

Збудник інфекції – вірус, який швидко гине під дією сонячного світла, при кип’ятінні, дії дезінфікуючих засобів.

Джерелом збудника інфекції є хвора на кір людина, яка стає заразною для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду та до четвертого дня після появи висипу.

Інфекція передається від хворого повітряно-крапельним шляхом. Вірус у великій кількості  потрапляє в навколишнє середовище з крапельками слизу при чханні, кашлі, розмові і повітрям розноситься на значні відстані. При появі збудника кору в місцевості, де його не було декілька років, а також в колективи, не щеплені проти кору, захворіють практично всі, незалежно від віку. Для кору, як і для всіх повітряно-крапельних  інфекцій, характерна сезонність.  Максимальне число захворювань реєструється з грудня по травень. Інкубаційний період складає 8-17 днів, тривалість його може збільшуватися  до 21-28 днів. У типових випадках  в перебігу хвороби виділяють три періоди: катаральний, період висипання та  пігментації.

Захворювання починається  гостро з підвищення температури тіла до 38,5-39,0оС, з’являється нежить, кашель, головний біль, кон’юнктивіт, зниження апетиту, плаксивість, порушення сну. Відзначається гіперемія кон’юнктив та склер, сльозотеча, світлобоязнь. З 2-3 дня на слизовій оболонці твердого та м’якого піднебіння виявляються червоні плями (енантема). На слизовій  оболонці щік, а іноді  і на слизовій оболонці губ з’являються дрібні папули, які мають сірувато-білий колір, оточені гіперемією, міцно спаяні з підлеглою тканиною. Ці елементи специфічні симптомам кору і носять назву плям Бєльського-Філатова-Коплика.  В кінці продромального періоду  температура тіла знижується, однак з появою висипання знову збільшується до більш високих цифр.  Підсилюється інтоксикація  та катаральні явища в дихальних шляхах.

Період висипання розпочинається на 4-5 день хвороби і триває  зазвичай три дні. Характерна етапність висипань. В перший день елементи  висипу з’являються на спинці носа, за вухами потім швидко поширюється на обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини. На другу добу висип покриває весь  тулуб, а на третю добу – верхні і нижні кінцівки.

Період пігментації розпочинається з третього дня від початку висипання; висип починає темніти, стає бурою або світло-коричневою. Пігментація відбувається в тій же послідовності, що і висипання. Зникання висипу може супроводжуватися дрібним висівкоподібним лущенням шкіри. Іноді в період пігментації виникає синдром крупа, обумовлений приєднанням вторинної інфекції.

Ускладнення у не щеплених можуть з’являтися у будь-якому періоді захворювання. Найбільш часто зустрічаються ларингіт, трахеїт, пневмонія, плеврит, отит, менінгіт. Ще кір  страшний тим, що його збудник вражає клітини центральної нервової системи внаслідок чого виникає таке грізне ускладнення, як енцефаліт, що часто закінчується смертю. При більш легкому ураженні ЦНС, людина одужує, однак за даними американських лікарів, в середньому у 1 на 1000 перехворілих чітко виражене пригнічення інтелектуального розвитку.

Одужання відбувається повільно. Протягом 2-8 тижнів.

Перенесена інфекція сприяє загостренню хронічних захворювань, іноді виникають ендокринні порушення.

Основним профілактичним  заходом є активна імунізація живою вакциною, яку проводять дітям в віці 12 місяців та ревакцинацію в 6 років. Імунітет  після вакцинації  формується у 95-98% щеплених і зберігається  довгий час. Хвора дитина  не допускається в дитячі заклади (ясла, дитячий садок, школа, консультація, поліклініка), її не можна возити в загальному транспорті, не слід ходити з нею в гості  і допускати  інших дітей до себе в квартиру.

У дитячих дошкільних установах, при виявленні захворювання  серед дітей, встановлюється карантин на 17 днів від  виведення хворого з колективу.

Щеплення проти кору  врятували дуже багато життів. Будьте небайдужими до здоров’я своїх дітей і свого! Вчасно  вакцинуйте дітей, не відмовляйтеся від щеплення це врятує життя. 

 

 

Пуга Марина Дмитрівна – лікар-епідеміолог КЗ «Черкаська міська дитяча лікарня» ЧМР

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (03.08.2017)
Переглядів: 340
Всього коментарів: 0