Головна » Статті » Поради лікаря

Переваги грудного вигодовування і недоліки штучного вигодовування

Захист дитини від інфекцій

Діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, рідше страждають проносом і хворіють респіраторними захворюваннями, а також інфекціями середнього вуха. Грудне молоко стерильне і не містить бактерій, тому не може бути причиною хвороби дитини. У ньому містяться антиінфекційні фактори, що запобігають поширенню інфекції.
До них відносяться:
– живі білі кров’яні тільця (лейкоцити), які вбивають шкідливі бактерії;
– антитіла (імуноглобуліни) багатьох поширених інфекцій, що оберігають дитину від захворювань, поки його імунна система не здатна виробляти власні антитіла. Якщо в організм матері потрапляє інфекція, у грудному молоці незабаром з’являються спеціальні антитіла, що захищають дитину від цієї інфекції;
– біфідус-фактор, що сприяє зростанню в кишечнику дитини спеціальних бактерій Lactobacillus bifidus, які не дозволяють рости там іншим шкідливим бактеріям і оберігають дитину від проносу;
– лактоферин, що зв’язує залізо і запобігає зростання ряду шкідливих бактерій, які споживають залізо. Таким чином, при будь-якому захворюванні дитини, в тому числі і під час проносу, грудне молоко дає йому додаткові захисні фактори, що допомагають справитися із захворюванням. Саме тому під час нездужання дитини не можна припиняти грудне вигодовування. Дія грудного молока оберігає від хвороб і допомагає одужувати дітям також на другому і третьому роках життя.

Формування зв’язків

Годування груддю дозволяє матері і дитині встановити один з одним тісні, інтимні стосунки. Тісні узи матері і немовляти – передумова того, що у дитини згодом будуть добрі стосунки з іншими людьми. Це дає йому можливість нормально розвиватися.

Якщо ж дитину годують з пляшечки, матері легше віддати його для годування кому-небудь іншому або просто покласти пляшечку поруч з ним, щоб дитина смоктала самостійно. Таким чином, дитина отримує менше любові і заохочення.

Здоров’я матері

Годування грудьми допомагає запобігти післяпологової кровотечі і відновити нормальну фігуру. При грудному годуванні більше 9 місяців матері стають стрункими. Крім того годування груддю є хорошим засобом запобігання новій вагітності.

Вигода і зручності, що дає годування груддю

– Грудне молоко завжди готове до вживання і не вимагає приготування.

– Грудне молоко не може скиснути або зіпсуватися в грудях, навіть якщо мати не годувала дитину кілька днів.

– Грудне молоко безкоштовне – його не потрібно купувати.

– Грудне молоко призначене тільки дитині. Його не треба ділити на інших членів родини або гостей. Для додавання в чай можна використовувати інші види молока.

Недоліки штучного вигодовування

Небезпека інфікування

При годуванні дитини з пляшечки дитяча суміш може бути заражена бактеріями, що небезпечно для здоров’я дитини.

Пляшечки важко мити, їх слід кип’ятити після кожного годування. У дитячій суміші шкідливі бактерії розвиваються дуже швидко, особливо якщо вона знаходиться в теплому приміщенні.

Інфекції

У дитячій суміші не міститься антиінфекційних факторів. Діти на штучному вигодовуванні частіше страждають від проносу та інших інфекцій, навіть якщо суміш готується з дотриманням усіх санітарних норм.

Тривалий пронос

У дітей на штучному вигодовуванні більша ймовірність захворювання діареєю (понад два тижні), лікування якої може бути дуже складним. При цьому захворюванні часто спостерігається серйозне виснаження дитячого організму.

Недолік вітамінів

У коров’ячому молоці і сумішах, а більшість сумішей зроблені на основі коров’ячого молока, може міститися недостатня кількість вітамінів, особливо вітаміну С. Тому дітям «штучникам» раніше вводять в раціон фруктові соки.

Недолік заліза

Залізо, що міститься в коров’ячому молоці і в адаптованих сумішах, не абсорбується повністю, подібно залізу грудного молока. У дитини «штучника» велика небезпека розвитку залізодефіцитної анемії.

Надлишок солей

У коров’ячому молоці багато солей, які здатні викликати в крові дитини надлишок натрію, кальцію і фосфору.

Неповноцінність жирового компонента

У коров’ячому молоці недостатньо основної жирної кислоти, і може бути мало холестерину, необхідного для росту мозку.

Неповноцінність білкового компонента

У коров’ячому молоці міститься казеїн, який важко перетравлюється і викликає додаткове навантаження на недостатньо розвинений шлунково-кишковий тракт і нирки дитини. У коров’ячому молоці також мало сироваткових білків (альбумінів і глобулінів), багатих незамінними амінокислотами і легко засвоюються. Розведене коров’яче молоко і штучні суміші містять недостатньо таких амінокислот, як цистин і таурин, які необхідні зростаючому мозку дитини.

Можливість розвитку диспепсії

Коров’яче молоко перетравлюється значно важче, так як воно не містить ферменту ліпази, що розщеплює жири. Білковий компонент коров’ячого молока, казеїн, утворюючи в шлунку дитини білковий згусток, також з працею піддається розщепленню. Так як коров’яче молоко перетравлюється повільно, воно довше, порівняно з грудним молоком, залишається в шлунково-кишковому тракті, тому почуття голоду у дитини настає пізніше. Випорожнення дитини при штучному вигодовуванні стають жирнішими і твердішими, нерідко спостерігається закреп.

Можливість розвитку алергії

У дітей, з раннього віку штучного вскормлювання, велика ймовірність розвитку різних алергічних станів, особливо при непереносимості білків коров’ячого молока.

Проблеми з ссанням грудей

Діти, що одержують їжу з пляшечки, можуть відчувати труднощі при ссанні грудей. Вони можуть зовсім відмовитися від грудей. Іноді достатньо кількох годування із пляшечки, щоб дитина перестала брати груди.

Видатки на харчування

При досить високій вартості повноцінних адаптованих сумішей батьки часто не в змозі купувати їх в потрібній кількості. Тому діти або недоїдають, або отримують неповноцінне харчування.

Набагато вигідніше витратити гроші на налагодження грудного вигодовування і більше не робити вкладів у розвиток підприємств-монстрів з виробництва молочних сумішей – замінників грудного молока.

Лікар акушер-гінеколог КЗ «Черкаський міський пологовий будинок «Центр матері та дитини» І.Діхтяренко

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (07.07.2017)
Переглядів: 58
Всього коментарів: 0