Головна » Статті » Поради лікаря

Сечокам'яна хвороба

Сечокам'яна хвороба - порушення обміну речовин, за якого формуються конкременти (камені) в нирках.        
Причини формування каменів у нирках і склад цих каменів найрізноманітніший. Камені можуть складатися зі згуслої сечової кислоти, можуть бути білковими, оксалатами, фосфатами і змішаної природи. У кожному разі - для того, щоб камінь встиг утворитися, має бути застій сечі в нирці.
Недостатнє спорожнення ниркової миски і призводить до згущення і формування каменя.

Причини сечокам'яної хвороби:

  • Вроджені захворювання нирок і сечовивідних шляхів (включно з анатомічними дефектами).
  • Підвищений вміст сечової кислоти в крові (наприклад - при подагрі). У цьому випадку урати (камені з сечової кислоти) можуть формуватися навіть за відсутності застійних явищ.
  • Сидячий, малорухливий спосіб життя також порушує нормальне проходження сечі.
  • Запальні захворювання нирок і сечовивідних шляхів - пієлонефрит, гломерулонефрит, цистит.

У результаті починає формуватися камінь. Камінь росте і з часом або «влітає» в сечовід, або доростає до розмірів ниркової миски і повністю блокує нормальну роботу нирки, що може закінчитися вельми сумно. 

Камінь, що потрапив у сечовід, може або гуманно вийти назовні (це відбувається з дрібними каменями), або застрягти в сечовивідних шляхах. В останньому випадку йдеться про ниркову кольку, яку на собі відчувають чотири з п'ятьох хворих на сечокам'яну хворобу.

  • Різкі розпираючі болі в поперековій ділянці, що виникають з одного боку.

Зрозуміло, що камінь не зможе застрягти одночасно в двох нирках, тому різкий біль з одного боку попереку дозволяє виключити радикуліт, компресійний перелом хребця і багато інших діагнозів. Чим нижче у сечовивідних шляхах застряг камінь, тим нижче буде віддавати біль.

Наприклад - ниркова колька може викликати досить сильний біль у геніталіях. Оскільки організм намагається «виштовхнути» сечу, біль періодично посилюється.

  • Порушення сечовипускання, аж до зникнення. Періодично виникають «помилкові» позиви (насправді позиви нормальні, просто сеча не проходить).

Кров у сечі виникає через розрив вен деяких структур у нирках і з'являється вже після нападу.

  • Ниркова колька майже завжди порушує нормальну роботу кишечника. Здуття живота, гази, дисбактеріоз, блювота, запор - звичайні супутники ниркової коліки.

Під час кольки легке постукування ребром долоні по ділянці нирок може викликати болісні відчуття. Це - позитивний симптом Пастернацького, що сигналізує про захворювання нирки.

Для зняття нападу коліки необхідно:

  • Прийняти спазмолітики (ношпа, папаверин тощо).
  • Непогано залізти в теплу ванну (з тою ж метою).
  • Викликати швидку, бо камінь сам може і не вийти, крім того - ниркова колька може виявитися зовсім іншим захворюванням.

Лікування сечокам'яної хвороби:

1. Потрібно усунути фактори, що стимулюють зростання каменів.    
Наприклад, для зниження рівня сечової кислоти прописується спеціальна дієта, а також препарати, що знижують вміст цієї речовини в крові.

2. Лікар призначає препарати, що руйнують дрібні камені і зупиняють зростання великих каменів.
Тут добре себе зарекомендували препарати, що містять цитрати, а також фітопрепарати.

3. Великі камені цілком успішно руйнуються цілим рядом хірургічних методів. Не так давно був успішно впроваджений метод дистанційної літотрипсії.Камінь дробиться за допомогою електромагнітних хвиль.
При виникненні будь-яких із перерахованих вище симптомів одразу звертайтеся до лікаря.

Лікар уролог КНП «Четвертий Черкаський міський центр первинної медико – санітарної допомоги» Романчук М.В.

 

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (22.03.2017)
Переглядів: 85
Всього коментарів: 0