Головна » Статті » Поради лікаря

Сучасні напрямки та можливості реабілітації дорослих та дітей з вадами слуху

Кількість  людей, в тому числі дітей, з порушенням слуху невпинно росте. Ця тенденція, на жаль, є характерною рисою сучасності. Зниження слуху може ускладнити шлях до хорошої освіти та професії, стати на перешкоді в спілкуванні з людьми. У багатьох випадках втрата слуху може бути непомітною, і лише коли вона починає перешкоджати нормальному спілкуванню, людина усвідомлює необхідність медичного втручання. Гострі та хронічні захворювання вуха, вплив надто гучних звуків на виробництві та в побуті, ототоксична дія деяких ліків, вікові зміни слуху та багато інших причин призводять до того, що близько 10% населення України потребують корекції вад слуху за допомогою слухових апаратів.

Особливе занепокоєння викликають діти із вродженими вадами слуху. Не своєчасне виявлення обмежень сприйняття мови та звуків навколишнього середовища призводить до відставання у психічному, інтелектуальному та мовному розвитку. Якщо  втрата слуху виявлена до шести місячного віку, результати слухопротезування та слухової допомоги найефективніші.  Доведено, що в такому випадку рівень розвитку дитини практично не відрізняється від вікової норми дитини, яка чує. При виявленні втрати слуху обов’язково потрібно звернутися до лікаря  для визначення подальшої програми реабілітації – призначення медикаментозного, оперативного втручання або слухопротезування. У випадку недоцільності медикаментозного лікування або операції призначаються слухові апарати.  Втрата слуху на 30-40 відсотків, якщо шансів на відновлення слуху медикаментозними препаратами або операцією  нема,  є показанням для слухопротезування. 

Зниження слуху виникає з різних причин, часто за рахунок погіршення кровообігу в області завитка внутрішнього вуха, і як результат порушується механізм сприйняття звуків слуховим аналізатором людини. З погіршенням слуху людині потрібно постійно прислухатися, тобто нервова система постійно працює з перенапруженням , що призводить до розвитку неврозоподібного стану.  Він характеризується підвищеною дратівливістю, головними болями, посиленням шуму у вухах, підвищенням артеріального тику, як наслідок спазм судин та погіршення кровообігу головного мозку.  Слуховий апарат знімає необхідність хворого у постійному прислуховуванні і значно послабляє прояви неврозу( покращується самопочуття , знижується шум у вухах та артеріальний тиск, покращується кровообіг головного мозку). Тому використання слухового апарата призводить до стабілізації патологічного процесу у вусі , а в деяких випадках до незначного покращення слуху. Особливо хороші результати протезування спостерігаються при використанні сучасних слухових апаратів.

Сучасний слуховий апарат - це потужний комп’ютер у мініатюрному корпусі , який виконує більше 100 млн. операцій за секунду, забезпечуючи постійний моніторинг навколишнього акустичного оточення. Цифрова обробка звуку має ряд переваг. Перш за все, це формування будь якої амплітудно-частотної характеристики слухового апарата, відповідно до індивідуальної аудіо грами пацієнта. Обробка звуків проводиться роздільно - більше підсилюються тихі звуки та менше  голосні, відбувається автоматичне виділення голосу людини з оточуючого шуму. Це, в свою чергу сприяє найкращій розбірливості мовлення.

Окрім того сьогодні  використовують стратегію бінаурального (на обидва вуха ) слухопротезування, коли прописується підсилення для стимулювання відповідальних за сприйняття звукових сигналів відділів кори  обох півкуль головного мозку.

Сучасні слухові апарати мають  функції, що враховують як принципи діяльності мозку при обробці звукових сигналів, так і  індивідуальні уподобання кожної окремої людини.

Тобто при сучасному слухопротезуванні лікар  використовує постулати:

- людина чує не вухом, а мозком;

- при сприйнятті звукових сигналів мозок людини спершу  орієнтується у звуковому оточенні, потім розділяє звуки, згодом фокусується на важливому, а вже потім розпізнає сенс того чи іншого звукового сигналу;

- кожна людина має індивідуальні вподобання та можливості сприймати звукові сигнали.

Тільки ті апарати, що дозволяють налаштування у відповідності із індивідуальними потребами та мають функції, що допомагають орієнтуватися у звуковому оточенні, класифікувати звуки та фокусуватися на мові (тобто враховують особливості функціонування мозку людини), повністю відповідають сучасним вимогам. Слухові апарати, що відповідають цим вимогам, сьогодні вже існують у розпорядженні лікарів.

 

Лікар отоларинголог КНП «Четвертий Черкаський міський  центр первинної медико- санітарної допомоги»  Гришин Б.А.

Категорія: Поради лікаря | Додав: 123 (07.11.2017)
Переглядів: 148
Всього коментарів: 0