Головна » 2018 » Травень » 19 »

19 травня 2018 року - Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами


08:42

19 травня 2018 року - Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує більше 200 асоціацій хворих на гепатити по всьому світу. У всесвітньому масштабі цей день відзначається вже не вперше.

В світі налічується близько 180 млн. людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 млн. проживають в Україні. Більшість з них не знають про свою хворобу, тому що в 80% випадків гострий період проходить без симптомів і захворювання переходить в хронічну стадію, яка закінчується цирозом або раком печінки.

Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання. Статистика свідчить, що в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. 

 

Вірусний гепатит – це запалення печінки, яке викликано одним з головних п’яти вірусів: А, В, С, D і E. Ці віруси передаються різними шляхами: гепатит А – через забруднені харчові продукти і воду, гепатит В, С, Д, Е – через заражену кров і інші рідини організму,
До розповсюджених способів передачі вірусних гепатитів B та C входять внутрішньовенне введення наркотиків, інвазивні медичні процедури з використанням обладнання, переливання зараженої крові, передача від матері до дитини під час пологів, грудного вигодовування, а також при прямих сексуальних контактах, косметичних процедурах,татуюваннях, при побутових контактах через рани та мікротравми при користуванні спільними приладами для гоління, зубними щітками тощо. Джерелом інфекції є хворі з гострими та хронічними формами вірусних гепатитів.

Вірусні гепатити більш заразні, ніж ВІЛ-інфекція: для порівняння - після уколу інфікованою голкою ступінь ризику захворіти на ВІЛ-інфекцію становить 0,3%, на гепатит С – 3%, на гепатит В – 30%.
Вірус гепатиту В стійкий в навколишньому середовищі. При кип’ятінні гине через 45 хвилин, в замороженому стані зберігає інфекційну активність протягом 15-20 років. Період від зараження до прояву хвороби в середньому складає від 45 до 180 днів. Гострий гепатит В може протікати з обмеженими проявами симптомів або безсимптомно, може супроводжуватись жовтяницею (шкіри, очей), потемнінням сечі, нудотою, блюванням, болями в животі. Зазвичай людина одужує після перенесеної хвороби, але у невеликої частки людей інфекція переходить в хронічну форму.

Типовим для гепатиту С в начальному періоді хвороби є безсимптомне клінічне протікання, складність ранньої діагностики, високий ризик переходу в хронічну форму. Саме цей тип гепатиту і називають «ласкавим вбивцею».

Профілактика полягає в попередженні вірусних гепатитів, відмові від прийому алкоголю, ліквідації промислових і побутових отруєнь, обмеженні прийому ряду ліків, диспансеризації осіб, що перенесли вірусний гепатит.

Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація. Пам’ятайте, захворювання легше попередити, ніж лікувати його наслідки! При виникненні перших симптомів хвороби звертайтеся до лікаря.

Щоб уникнути тяжких ускладнень захворювання, неправильних інтерпретацій лабораторних показників та отримати адекватне лікування слід обов’язково звернутися до фахівців без зволікань.

 

Впевненість у тому, що ви не інфіковані, – запорука не тільки особистого здоров'я, але й безпеки оточуючих людей.

 

КНП «Черкаський міський інформаційно - аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР»

Переглядів: 75 | Додав: 123
Всього коментарів: 0