Головна » 2018 » Березень » 23 »

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом


11:16

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. У цей день світова спільнота звертає увагу населення планети на серйозну проблему сучасності, що становить загрозу здоров’ю людей в усьому світі.

За офіційними даними ВООЗ, у світі близько 10 млн. осіб хворіють на туберкульоз, щорічно близько 1,5 млн. людей помирає внаслідок цього захворювання.

Туберкульоз (ТБ) є однією з причин смертності внаслідок інфекційних хвороб. Понад 95% летальних випадків від туберкульозу реєструється в країнах з низьким рівнем життя.  Однак на шляху подолання туберкульозу, світовою спільнотою досягнуто певні здобутки:  у 2017 році рівень смертності від цієї недуги знизився на 22%, у порівнянні з 2000 роком.

В України рівень захворюваності на туберкульоз знизився за 2017 рік на 5,5% у порівнянні з 2016 роком: за 2017 рік зареєстровано 21 995 нових випадків туберкульозу. В Черкаській області в 2017 році на туберкульоз захворіло 617 осіб,в т.ч. 21 дитина віком до 14 років, померло – 120 осіб. В  м. Черкаси в 2017 р. захворіло на туберкульоз 115 чоловік, померло – 13, на диспансерному обліку знаходиться 227 хворих.

Наразі ми випереджаємо світову тенденцію зі зниження захворюваності на ТБ, яка складає зменшення на 1,5%. Але якщо порівнювати захворюваність в Україні та інших країнах ЄС, то захворюваність в Україні в 10 разів вище, ніж в сусідніх країнах. За даними ВООЗ, близько 20% випадків туберкульозу в Україні залишаються недовиявленими. Протягом останніх років знижується смертність від туберкульозу  близько 8-10% на рік – це маркер сприятливого прогнозу щодо епідеміологічного стану ТБ. Щорічно в Україні помирає від ТБ понад 4 000 осіб працездатного віку і вони становлять понад 90% від числа смертей від ТБ. Кожного дня помирає близько 10 пацієнтів від ТБ.  Проте в 21 сторіччі, маючи необхідний арсенал боротьби з ТБ, пацієнти не мусять помирати від ТБ, особливо якщо це стосується дітей

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, спричинене мікобактерією туберкульозу, що передається повітряно-крапельним шляхом. Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз з відкритими формами, тобто ті хворі, що виділяють збудника в навколишнє середовище разом з мокротинням під час кашлю, чхання, в розмові. При цьому збудник інфекції має здатність розповсюджуватися в радіусі 2-6 метрів. Один хворий протягом року може заразити 5-10 осіб, що контактують з ним.

Найчастіше туберкульоз розвивається у людей з ослабленою імунною системою. На жаль, рівень поширення туберкульозу в Україні характеризується високим ризиком інфікування населення, більшість з якого навіть не підозрює небезпеку зараження, контактуючи з хворими у транспорті, магазинах, місцях масового перебування людей тощо.                                  

                                      На туберкульоз може захворіти кожен!

Найбільший ризик захворіти мають люди, що інфіковані ВІЛ та хворі на СНІД. Високий ризик мають:

- люди, які знаходяться у постійному контакті з хворим на «відкриту» форму туберкульозу;

- люди, що зловживають алкоголем або вживають наркотики;

- люди, що мають знижений імунітет через недостатнє харчування та погані умови життя або через наявність хронічних захворювань.

Досить високий рівень ризику у курців, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів. Крім того, високий ризик захворіти мають діти, бо їх імунна система ще не сформувалася, та люди похилого віку, через вікове ослаблення імунітету.

Як захистити себе та своїх близьких від туберкульозу?

Згідно з Законом України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» дітям безкоштовно проводяться обов’язкові профілактичні щеплення протитуберкульозною вакциною БЦЖ відповідно до календаря профілактичних щеплень.

З метою раннього виявлення захворювання на туберкульоз серед дітей проводиться масова туберкулінодіагностика, так звана проба Манту, а серед дорослого населення – профілактичні флюорографічні огляди.

Відмова від шкідливих звичок, дотримання принципів раціонального харчування з достатнім вмістом вітамінів та мінералів або прийом полівітамінних препаратів, допомагають підтримувати гарний стан імунітету. Корисними є також загартовування та фізичні вправи. Варто уникати перевантаження та негативних емоцій, недосипання та перевтоми.

Обстеження людей, що перебували у тісному контакті з людиною, хворою на туберкульоз, є обов’язковим!

Це дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях або за наявності показань, провести профілактичне лікування, що значно зменшує вірогідність захворювання.

Повне одужання людини, що захворіла на туберкульоз, можливе при умові раннього початку та суворого дотримання режиму лікування і рекомендацій лікаря. При ускладнених формах туберкульозу лікування більш складне та тривале, але повне одужання теж можливе. Головне – вчасно звернутися по допомогу.

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 90 | Додав: 123
Всього коментарів: 0