Головна » 2018 » Травень » 31 »

31 травня 2018 року - Всесвітній день без тютюну


10:05

31 травня 2018 року - Всесвітній день без тютюну

Щороку 31 травня відмічається Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений у 1987 р. Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для залучення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків. У 2018 році Всесвітній день без тютюну проходить під гаслом – «Тютюн і хвороби серця». Кампанія спрямована на підвищення обізнаності щодо зв'язку між тютюном і хворобами серця та низкою серцево-судинних захворювань (ССЗ), які є основною причиною смерті в світі.


Боротьбу проти тютюну закріплено у Цілях програми сталого розвитку до 2030 року, прийнятої країнами членами ООН у вересні 2016 року. Смертність від неінфекційних захворювань за цей час має бути знижена на третину, головним чином за рахунок впровадження всіх вимог Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.

У період з 2010 по 2017 рік Україна прийняла ряд законів, спрямованих на протидію поширенню вживання тютюну, серед яких: підвищення акцизів на тютюнові вироби, повна заборона куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров’я та освіти, заборона реклами тютюну (окрім Інтернету).

Під час  опитування дорослих в Україні щодо вживання тютюну у 2017 році, 23% (8,2 млн.) дорослого населення України повідомили про вживання тютюну (39,7% серед чоловіків та 8,8% серед жінок). У період з 2010 по 2017 рік поширеність куріння в Україні серед дорослого населення скоротилося майже на 20%. Проте, близько  25% дорослого населення палять щодня. Середня кількість сигарет, викурених протягом дня, становить 17,1 серед щоденних курців.

Вживання тютюну є другою після високого кров’яного тиску причиною серцево-судинних захворювань та передчасної смерті. Згідно з даними одного з найбільш тривалих в історії медицини (65 років вивчення факторів ризику хвороб серця) Фремінгемського дослідження, куріння збільшує ризик виникнення стенокардії та інфаркту міокарда вдвічі; раптової смерті після перенесеного інфаркту – у 5 разів.

Серцево-судинні хвороби – це група захворювань, яка включає ішемічну хворобу серця; хворобу кровоносних судин, які забезпечують кров’ю головний мозок; хворобу периферійних судин; ревмокардит; вроджені вади серця; а також тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок та емболію легень.

Під дією тютюну відбувається інтенсивне склеювання червоних кров’яних тілець - еритроцитів, що забезпечують організм киснем. Це призводить до утворення тромбів, зупинення кровотоку і загибелі клітин. Тромб може відірватися від місця свого утворення (на стінці серця, судини) і потрапити в циркулюючу кров, далі в легені. Кровоток у судині, перекритій тромбом, припиняється, виникає ішемія (кисневе голодування) прилеглої тканини. Тромбоз глибоких вен у сполученні з тромбоемболією (закупоркою) може бути причиною ішемічного інфаркту, ішемічного інсульту, емболії легень і представляти загрозу для життя людини. В усіх випадках тромбоемболії людину необхідно терміново госпіталізувати.

Важливо не пропустити такі симптоми, як біль у серці, який віддає у руку, лопатку, живіт, почуття повзання мурашок, короткочасну непритомність, оніміння половини тіла та інші незвичні відчуття. Спасіння життя людини при судинних катастрофах напряму залежить від часу звернення за медичною допомогою.

Поради лікаря кинути курити, контролювати артеріальний тиск, знизити надмірну вагу тіла мають сприйматись пацієнтом як життєво важливі медичні призначення.

 

Шановні жителі м. Черкаси! Потягнувшись до цигарки, подумайте, чи таке вже велике задоволення ви від неї отримаєте і чи варто платити за нього такою дорогою ціною. Любіть, поважайте себе та цінуйте своє життя.

 

КНП "Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров'я ЧМР"

Переглядів: 54 | Додав: 123
Всього коментарів: 0