Головна » 2018 » Червень » 19 » Особиста гігієна дитини
15:34
Особиста гігієна дитини

Особиста гігієна дитини

 

Важливе значення в охороні та зміцненні здоров'я належить  гігієнічному навчанню й вихованню дитини. Гігієнічне виховання - це частина загального виховання, а гігієнічні навички - це невід'ємний елемент культурної поведінки. Глибоко помиляються ті, хто вважає, що гігієнічні знання і прищеплювання дітям гігієнічних навичок - справа медичних працівників. Це  справа батьків.

Важливе значення у профілактиці різноманітних захворювань належить особистій гігієні. Особиста гігієна - це нагляд за своїм тілом, і утримання його чистим. Шкіра захищає тіло людини  від хвороб. Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха.  Митися також потрібно після прогулянок і лише ввечері.

• До умивання потрібно підготувати мило, рушник;

• Рушник слід повісити на вішалку;

• Вмиватися найкраще роздягненим до пояса в трусиках і майці;

• Спочатку треба добре вимити руки з милом під струменем води. Руки слід намилювати один-два рази по обидва боки та між пальцями, добре змити мильну піну, перевірити чистоту нігтів. Потім, вже чистими руками мити обличчя, шию, вуха;

• Після вмивання слід витертися насухо чистим, сухим рушником, кожен своїм.

Водні процедури уранці й увечері перед сном мають як гігієнічне, так і загартовуюче значення, добре впливають на нервову систему, сприяють швидкому засинанню. Усе тіло необхідно мити не менше 2-х разів на тиждень  у ванній, під душем чи лазні. Щоб зняти зі шкіри жир і бруд, митися слід обов'язково теплою водою, натирати тіло мочалкою з милом. Після миття слід одягти чисту нижню білизну. Вимагають також догляду нігті пальців рук і ніг. Один раз у два тижня їх слід акуратно підстригати,  оскільки під довгими нігтями зазвичай накопичується бруд, видалити який важко.

Особливо важливим є привчити до чистоти рук. Дитині слід пояснити, що руками вона бере різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки, гладить тварин (кішок, собак), береться за дверні ручки, доторкається до різних предметів в туалетних кімнатах. На всіх таких предметах є бруд, часто невидимий оком, і він залишається на шкірі пальців. Якщо брати немитими руками продукти харчування (хліб, яблука, цукерки тощо), цей бруд потрапляє спочатку у рот, а потім в організм. З брудом передаються різні хвороби від хворої людини здоровій. Тому слід мити руки перед їжею, після відвідування туалету, після будь-якого забруднення (прибирання кімнати, робота у городі, гра з тваринами тощо) і перед сном. Зовсім неприпустимо брати пальці до рота.

Кожна дитина повинна ознайомитися з чистотою зубів і доглядати за ними, бо зуби впливають на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Привчіть чистити зуби вранці та обов'язково ввечері перед сном. Чистка зубів виконується так: спочатку потрібно вимити руки з милом і добре промити зубну щітку під струменем води; старанно прополоскати рот водою кімнатної температури, потім на змочену водою зубну щітку взяти трохи дитячої зубної пасти чи порошку і чистити при зімкнутих зубах передні і бічні поверхні зубів,  щітка має рухатися знизу вгору й  назад. Після цього дитина повинна відкрити рота і чистити жувальну і внутрішню поверхню зубів. Закінчують чистку зубів ретельним полосканням водою кілька разів, до того часу, доки залишаються частинки порошку чи пасти.

Не дозволяйте дітям витирати ніс пальцями, терти руками очі, брати пальці до рота.  Дитина повинна мати окрему хустинку для носа, окрему - для очей (особливо під час застуди), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа у очі і навпаки

Особиста гігієна включає питання гігієни побуту, насамперед - підтримку чистоти повітря та житла, одягу і постільного приладдя, створення нормальних умов сну й відпочинку.  Від самого раннього віку дітей необхідно привчати завжди витирати взуття біля входу до приміщення,  переодягати змінне взуття; провітрювати свою кімнату протягом дня й перед сном, а в школі  провітрювати клас; систематично витирати пил та прибирати свою кімнату; акуратно і швидко стелити постіль і щодня її провітрювати. Звертаємо Вашу увагу, що у дитини мусить бути окрема постіль, чиста, не надто м'яка. Довжина ліжка мусить бути на 15 - 25 см більша довжини тіла дитини.

Зовсім неприпустимо купатися у забруднених водоймах, в зарослих ставках, у місцях стоку каналізації, у місцях водопою худоби.

Тільки за умови  повсякденного гігієнічного виховання й контролю можна домогтися формування та закріплення у дитини корисних навичок, тобто переходу в стійкі звички. Потрібно чимало зусиль і терпіння від батьків, педагогів, щоб навички стали звичками.

 

Завідувач консультативно-діагностичним відділенням КЗ «Черкаська консультативно-діагностична поліклініка » Крутко І.В.

 

Переглядів: 75 | Додав: 123
Всього коментарів: 0